Reklama, informacja.
Warszawska strona, o warszawskich  ulicach, zabytkach, firmach, sklepach, restauracjach, galeriach i warszawskich ciekawostkach.

abc@warszawska.info    abc.warszawa@gmail.com


501 153 348

Autorska Bibliografia Ciekawostki

Firma

Reklama - Cennik

Spis ulic

Boleść, Bonifraterska (strona wschodnia), Burmistrzowska, Ciasna, Dolańskiego, Fondamińskiego, Franciszkańska, Freta, Gomulickiego, Konwiktorska, Kościelna, Koźla, Pl.Krasińskich (strona wschodnia), Międzyparkowa, Mostowa, (pierzeja północna), Nowiniarska, Piesza, Przyrynek, Rajców, Rybaki, Rynek Nowego Miasta, Samborska, Sapieżyńska, Stara, Świętojerska (do Pl.Krasińskich), Szymanowska, Telakowskiej, Wójtowska, Zakroczymska.

 

 

Ulica Franciszkańska jako przedłużenie Kościelnej została zabudowana na odcinku początkowym domami drewnianymi, zapewne w XVI w. W 1621 przecięta została wałem obronnym (Wałowa); zwano ją Boczną od Zakroczymskiej, Kollateralną lub Ku Nalewkom. W 1647 przy Franciszkańskiej i Zakroczymskiej franciszkanie wybudowali drewniany kościół i klasztor, zniszczony przez Szwedów w 1655; w 1680 rozpoczęli budowę murowanego kościoła, prowadzoną wg projektu arch. Jana Ceroniego przez arch. Antoniego Fontanę i zakończoną w 1733. Od kościoła ulica wzięła nazwę. W połowie XVIII w. na rzeczce przecinającej Fransiszkańską w pobliżu Wałowej wybudowano most o długości 24 m. Ok. 1770 wybudowano 36 jatek należących do miasta Nowej Warszawy i nazwano je Wolnicą; w 1790 liczba jatek wzrosła do 70. Odtąd aż do 1850 Wolnicą nazywano odcinek Franciszkańskiej od Nalewek do Bonifraterskiej.
W końcu XVIII w. przy tej ulicy usytuowany był pałac Piotra Małachowskiego starosty oświęcimskiego (nr 6-12), 7 kamienic, 8 domów murowanych i 22 drewniane oraz browar. Po stronie północnej rozciągały się ogrody. Podczas insurekcji kwietniowej 1794 część domów i dworków została spalona. W l. 1818-1828 na miejscu drewnianych domów i ogrodów wybudowano po obu stronach ulicy zwarte szeregi 19 kamienic klasycystycznych wznoszonych przeważnie przez arch. Karola Gallego i zamieszkałych przez ludność żydowską. W XIX w. Franciszkańska była ulicą handlową. W 1943 i 1944 zabudowa została zniszczona; ocalał częściowo kościół. W latach pięćdziesiątych zabudowano ją nowymi domami, nie nawiązującymi do architektury dawnych kamienic.


widok na skrzyżowanie Freta, Kościelnej i Zakroczymskiej - po lewej kościół p.w. św. Franciszka

Franciszkańska w kierunku Bonifraterskiej


widok w kierunku wschodnim na wysokości ul. Koźlej (w prawo), za budynkiem po lewej ulica Fondamińskiego


zachodni odcinek Franciszkańskiej w kierunku Wałowej, po lewej ambasada Chińska

 

 

 

www.123noclegi.info

www.gdzie-nocleg.pl

www.stare-miasto.com

www.wiejskie-wakacje.pl

www.123noclegi.pl

  Copyright © 2009-2019 M. Lewandowski firma LEWMARK