Reklama, informacja.
Warszawska strona, o warszawskich  ulicach, zabytkach, firmach, sklepach, restauracjach, galeriach i warszawskich ciekawostkach.

abc@warszawska.info    abc.warszawa@gmail.com


888 333 625

  Bibliografia Ciekawostki

Firma

Spis ulic

 

 

dzielnica

osiedle

Andersa, Anielewicza, Bohaterów Getta, Bonifraterska (strona zachodnia), Dawidowskiego, Długa, Dubois, Dzielna, Dzika, Franciszkańska (18), Inflancka, Jana Pawła II (strona wschodnia, parzysta), Karmelicka, Pl.Krasińskich (strona zachodnia), Lewartowskiego, Miła, Miodowa (strona zachodnia, nieparzysta),  Muranowska, Nalewki, Niska, Nowolipki, Nowolipie, Pawia, Pokorna, al."Solidarności", Schillera, Słomińskiego, Wałowa, Zamenhofa.

historia ulicy

 

Niewielka dwujezdniowa ulica łącząca Stawki i Konwiktorską, położona pomiędzy ul. Andersa i Bonifraterską. Pomiędzy jezdniami pomnik poświęcony Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.


strona południowa Muranowskiej - osiedla mieszkaniowe


strona północna Muranowskiej - hotel IBIS

  Historia ulicy (wg. Eugeniusza Szwankowskiego - Ulice i Place Warszawy.)

Niewielka ulica idąca od Bonifraterskiej do Nowotki [obecnie Andersa]. Ongiś droga narolna, od końca XVII w. droga prowadząca od Bonifraterskiej do pałacu Murano arch. Józefa Bellottiego, wzniesionego w 1686 przy rogu późniejszej Muranowskiej i Sierakowskiej. Przed 1770 zamieniona na ulicę otrzymała od nazwy pałacu miano ul. Muranowskiej lub Moranowskiej. Ulica kończyła się w okolicach Dzikiej (późn. Zamenhofa). Zabudowana była na całej długości 2 domami murowanymi, 21 domami i dworkami drewnianymi wśród ogrodów oraz wspomnianym pałacem. Utworzenie ok. 1820 dzielnicy żydowskiej zagęściło zabudowę M. od Bonifraterskiej do pl. Muranowskiego. Wybrukowana w 1864, zabudowana w końcu XIX w. aż do Dzikiej kamienicami czynszowymi, była ulicą handlową. W czasie okupacji znalazła się w obrębie getta. W l. 1943 i 1944 zabudowa uległa zniszczeniu. Po wojnie M. została skrócona do niewielkiego odcinka.
W końcu XVIII w. na osi M. u wylotu ul. Nalewki, przed dawnym pałacem Murano powstał plac o kształcie wydłużonego prostokąta; w XVIII w. obudowany został luźno po stronie wschodniej, południowej i zachodniej drewnianymi domami, po stronie północnej usytuowany był pałac i rozciągał się obszerny ogród pałacowy. W 1818 na M. umieszczono targ na konie przeniesiony tu z Królewskiej. W XIX w. na pl. M. odbywały się popisy cyrkowe, grały teatry, m. in. żydowskie, a po. 1900 - Teatr Ludowy. Pałac zburzono ok. 1900 budując na jego miejscu kamienice czynszowe. Od końca XIX w. pl. M. był niezwykle ruchliwym siedliskiem handlu. Ok. 1909 przez plac i ulicę przeprowadzono linię tramwajową. Zabudowa placu, podobnie jak i ulicy, zniszczona została w czasach okupacji hitlerowskiej. Ok. 1950 w związku z przeprowadzeniem ul. Nowotki pl. Muranowski został skasowany.

 

www.123noclegi.info

www.gdzie-nocleg.pl

www.stare-miasto.com

www.wiejskie-wakacje.pl

www.123noclegi.pl

  Copyright © 2009-2019 M. Lewandowski firma LEWMARK