Reklama, informacja.
Warszawska strona, o warszawskich  ulicach, zabytkach, firmach, sklepach, restauracjach, galeriach i warszawskich ciekawostkach.

abc.warszawa@gmail.com      abc@warszawska.info


501 153 348

Autorska Bibliografia Ciekawostki

Firma

Reklama - Cennik

Spis ulic

 

    Kanonia 18

Kanonia 18, hip. 80. Pierwotnie w tym miejscu istniało przejście między dwoma rzędami domów kanonickich ku baszcie w murach obronnych, obok której (zapewne u wylotu ul. Dawnej) przebita furta, zwana z czasem Porta Canonicorum. W roku 1487 wzmiankowany dom (zapewne drewniany) przy baszcie, wraz z którą należał do kanonika Andrzeja z Jasienic, pisarza ziemi warszawskiej. W pierwszej połowie XVII wieku wzniesiona przyległa do baszty kamienica, 1650 własność kanonika, potem dziekana warszawskiego Jana Piaseckiego.
Następnie rozbudowana poza mur obronny (baszta wchłonięta przez budynek) uzyskała kształt zachowany do 1944. W roku 1743 własność kanonika Stanisława Sułkowskiego, nazwana wówczas "ingres", co oznaczało zapewne istnienie (zgodnie z tradycją) sieni przejściowej przez budynek.
Następnie własność m.in.: 1754 kanonika, archidiakona Antoniego Grzegorzewskiego, 1784-97 kapituły, później kanoników: 1819 Konstantego Kuszla, 1821 Antoniego Dąbrowskiego, przed 1848 Michała Wierzbowskiego, od 1865 własność rządowa, po 1918-46 ponownie w posiadaniu kapituły.
W latach siedemdziesiątych XIX wieku przeprowadzono remont generalny pod kierunkiem Edwarda Cichockiego. 1892 dom opieczętowany, przeznaczony do rozbiórki. 1919 przebudowany przez Zdzisława Kalinowskiego (istniała data na szczycie od ul. Dawnej).
W czasie jednego z tych remontów dodane wysunięte ku skarpie wiślanej oficyny.

Spalony i zburzony 1944, odbudowany 1959 wg proj. Haliny Trojanowskiej i Jerzego Pawłowskiego, bez oficyn, wnętrza nowo projektowane.

W czasie odbudowy odkryto fragmenty dolnych partii baszty, które, wraz z krótkim odcinkiem muru obronnego, uzupełniono i wyeksponowano; w związku z tym w nowo projektowanej elewacji od strony Wisły część parteru cofnięta, a wyższe kondygnacje wsparte na filarach. Trzykondygnacjowa, na planie zbliżonym do kwadratu, z bardzo wąskim jednoosiowym frontem od ul. Kanonia, w którym wejście do odtworzonej przelotowej, szerokiej, sklepionej sieni otwartej na Wisłę; elewacja od ul. Dawnej czteroosiowa, nowo projektowana. Sklepione piwnice tylko pod tylną lewą częścią budynku, zapewne z w. XVIII.

 

www.123noclegi.info

www.gdzie-nocleg.pl

www.stare-miasto.com

www.wiejskie-wakacje.pl

www.123noclegi.pl

  Copyright © 2009-2019 M. Lewandowski firma LEWMARK